بررسی واقعه کربلا در شعر کودک و نوجوان

بررسی واقعه کربلا در شعر کودک و نوجوان

دانلود تحقیق و مقاله در مورد : بررسی واقعه کربلا در شعر کودک و نوجوان

فایل : word    تعداد صفحات : ۱۹

(کامل و آماده شامل بخش های زیر )

چکیده

مقدمه

واقعه کربلا و شعر کودک و نوجوان

پیشینه شعر مذهبی و عاشورایی کودک و نوجوان

جلوه‌های عاشورا در شعر کودک و نوجوان

عاشورا

امام‌ حسین(ع)

حضرت عباس(ع)

حضرت زینب(س)

حضرت علی‌اکبر(ع)

حضرت قاسم(ع)

نتیجه‌گیری

منابع

گزیده ای کوتاه از متن مقاله 

-شاعران ایران‌ زمین، همواره از آغاز تاکنون عشق و ارادت خود را به اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع)، بیان داشته‌اند و از «کسایی مروزی» تا «شهریار» هرکدام به مناسبت‌هایی از آن واقعه بزرگ، سخن رانده‌اند. شعر ماندگار «خط خون» از «علی‌ موسوی گرمارودی»، «روزی که برجام شفق مُل کرد خورشید» از «علی معلم دامغانی» و «گنجشک و جبرئیل» از مرحوم «سیدحسن حسینی» از نمونه‌های معاصر این قبیل اشعارند. بعد از انقلاب اسلامی ایران، شاعرانی همانند «قیصر امین‌پور»، «جعفر ابراهیمی»، «افسانه شعبان‌نژاد»، «ناصر کشاورز»، «بیوک ملکی»، «مصطفی رحماندوست»، «افشین علاء» و … اشعار مذهبی زیبایی در حوزه شعر ادبیات کودک و نوجوان با مضامین عاشورایی سروده‌اند و توجه خاصی به واقعه کربلا داشته‌اند.

ظهور انقلاب اسلامی از برکات حماسه حسینی بوده و یکی از اساسی‌ترین اهداف انقلاب اسلامی تداوم راه سیدالشهدا ست. با پیروزی انقلاب اسلامی، مجدداً موجی از ارزش‌ها و آرمان‌های مذهبی به‌ویژه ادبیات عاشورایی به شعر کودک و نوجوان راه یافت و شاعران، شعر و کلام خود را در خدمت آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب قرار دادند تا قهرمانان کربلا، این آشنایان ناشناخته، هرچند بهتر شناسانده شوند….

– این نام از کلیدواژه‌هایی است که شعر عاشورایی کودک فراوان دیده می‌شود. بسیاری از شاعران کودک از این کلمه استفاده کرده‌اند و در اشعارشان با زبانی کودکانه و قابل فهم، وقایع آن را برای کودکان به تصویر کشیده‌اند. قیصر امین‌پور در منظومه «ظهر روز دهم» غوغای کربلا را به تصویر می‌کشد:

روز عاشوراست/ کربلا غوغاست/ کربلا آن روز غوغا بود/ عشق تنها بود/ آتش‌سوز و عطش بر دشت می‌بارید/ در بادهای سرخ/ بوته‌های خار می‌لرزید….

هنگام خرید ایمیل خود را صحیح وارد کنید لینک دانلود علاوه بر اینکه بعد از خرید نمایش داده می شود به ایمیل نیز ارسال می شود.

5/5 ( 1 نظر )
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0