تاریخچه چاپ و چاپخانه

تاریخچه چاپ و چاپخانه

دانلود مقاله و تحقیق در مورد تاریخچه چاپ و چاپخانه

فایل : word   فرمت : ۱۴ Bzar    تعداد صفحات : ۱۸

کامل و آماده و قابل ویرایش شامل بخشهای زیر :

ریشه لغوی

تعریف چاپ impression

تعریف نشر pablication

دید کلی

تاریخچه

سیر تحولی و رشد

در قرن بیستم ، عواملی بر چاپ تاثیر گذاشتند که مهم ترین آنها …

انواع چاپ و روشهای چاپ

چاپ افست

برای چاپ افست باید مراحل زیر را …

چاپ هلیوگراور

چاپ فلکسو

چاپ سیلک اسکرین

مراحل چاپ سیلک به صورت زیر می باشد :

چاپ تامپو

چاپ افست روی فلز

چاپ مخمل

چاپ پارچه

چاپ ترموگرافی

چاپ لترپرس

چاپ داغی

چاپ ایچینگ

چاپ پوشش UV، ورنی چاپ

چاپ ملخی

وضعیت فعلی و آینده چاپ

منابع 

 

گزیده ای کوتاه از متن بخشهای مختلف مقاله تاریخچه چاپ و چاپخانه

// – قبل از اختراع چاپ، کتاب ها را با دست تکثیر می کردند. در آتن، اسکندریه و روم، عده ای از نسّاخان، شاهکارهای ادبی را استنساخ می کردند و این کار در سراسر قرون وسطی ادامه داشت. کتاب به اندازه ای گرانبها بود که تعداد کمی از مردم توانایی تهیه آن را داشتند. در نتیجه، در عصر کاوش و پیشرفت، امکان خواندن و پژوهش محدود بود. در بیشتر دوران قرون وسطی، کاغذ پوست گوسفند و گوساله به کار می رفت. از یک قرن پیش از شارلمانی، دیگر پاپیروس مورد استفاده قرار نگرفت. مسلم است که کاغذ برای اولین بار از جهان اسلام به اروپا راه یافت زیرا کاغذ، اولین بار در آن دسته از سرزمین های مدیترانه ….

// -شیوه‌های چاپ در جهان از ابتدا تاکنون از چند شیوه اصلی خارج نیست. در بعضی منابع شیوه‌های چاپ را به ۳ دسته اصلی تقسیم می کنند. چاپ برجسته – چاپ مسطح – چاپ گرد . البته شیوه‌های دیگری نیز استفاده می شود که به آنها نیز می پردازیم. چاپ اوزالید Diazotype : برای ارائه نمونه قبل از چاپ به صاحب کار – چاپ باسمه‌ای Block printing : – کشیدن تصاویر یا چاپ یک طرح روی کاغذ یا مواد دیگر با قالبهای چوبی یا فلزی. – چاپ سری Typography:بوسیله حروف سری و متحرک انجام می شود. – چاپ سنگی Lithography : روشی که بر اساس دفع متقابل آب و چربی اختراع شده است و در آن برای چاپ از سنگ استفاده می شود……..

// – هلیوگرام یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هرچند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر، چاپ چون افست و فلکسو می باشد. اما برای چاپ ایده آل به شکل رول بر روی BOPP و موادی از این قبیل، بهترین انتخاب محسوب می شود. بخصوص اینکه مصرف لفاف هایی از این نوع برای کارخانجات تولیدی همیشگی و با تیراژ بالا باشد. دلیل آن هم این است که با سیلندر تهیه شده، می توان در تیراژ میلیونی چاپ کرد در حالی که در روش افست برای ….

//- چاپ ترموگرافی: این نوع چاپ قاعدتا در رده چاپ غیر تماسی قرار میگرد. در کار نهایی این نوع چاپ، در بخشهایی از قبل تعیین شده برجستگی ایجاد می گردد. این حالت برجستگی شبیه به برجستگی ایجاد شده در چاپ با کلیشه های فلزی نر و گاهی نر و ماده که در ماشین چاپ ملخی یا لترپرس بدست می آید نیست، بلکه محل های خواسته شده در یک طرف کار، برجسته است. حال آنکه در برجسته سازی به وسیله ماشین چاپ ملخی برجستگی ایجاد شده در یک طرف ، باعث گود شدن طرف دیگر می شود. به دلیل اینکه ماشین ترموگراف ……

هنگام خرید ایمیل خود را صحیح وارد کنید لینک دانلود علاوه بر اینکه بعد از خرید نمایش داده می شود به ایمیل نیز ارسال می شود.

4.2/5 ( 5 نظر )
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0