پروین اعتصامی

پروین اعتصامی

دانلود مقاله و تحقیق در مورد پروین اعتصامی

فایل : word   فرمت : ۱۴ Bzar    تعداد صفحات : ۱۳

کامل و آماده و قابل ویرایش شامل بخشهای زیر :

معرفی و زندگینامه

پدر پروین

مادر پروین

شروع تحصیلات و سرودن شعر

ادامه تحصیلات

سخنرانی در جشن فارغ التحصیلی

پروین در قسمتهای از اعلامیه “زن و تاریخ” گفته است:

و درباره راه چاره اش گفته است :

اخلاق پروین

نخستین چاپ دیوان اشعار

آثار پروین اعتصامی

کتابداری

دعوت دربار و مدال درجه سه

بعضی اشعار معروف

اشک یتیم

در تعزیت پدر

زن در ایران

پند و نصیحت

ای مرغک

آرزوی پرواز

متاع جوانی

دوران بیماری و مرگ پروین

یادبود

خانه پروین

 

گزیده ای کوتاه از متن بخشهای مختلف مقاله

// -پروین از کودکی با مطالعه آشنا شد . خانواده او اهل مطالعه بود و وی مطالب علمی و فرهنگی به ویژه ادبی را از لابه لای گفت و گوهای آنان درمی یافت در یازده سالگی به دیوان اشعار فردوسی ، نظامی ، مولوی ، ناصرخسرو ، منوچهری ، انوری ، فرخی که همه از شاعران بزرگ و نام آور زبان فارسی به شمار می آیند ، آشنا بود و از همان کودکی پدرش در زمینه وزن و شیوه های یادگیری آن با او تمرین می کرد. گاهی شعری از شاعران قدیم به او می داد تا بر اساس آن ، شعر دیگری بسراید یا وزن آن را تغییر دهد ، و یا قافیه های نو برایش پیدا کند ، همین تمرین ها و تلاشها ……

// – پیش از ازدواج ، پدرش با چاپ مجموعه اشعار او مخالف بود و این کار را با توجه به اوضاع و فرهنگ آن روزگار ، درست نمی دانست. او فکر می کرد که دیگران ممکن است چاپ شدن اشعار یک دوشیزه را ، راهی برای یافتن شوهر به حساب آورند! . اما پس از ازدواج پروین و جدائی او از شوهرش ، به این کار رضایت داد. نخستین مجموعه شعر پروین ، حاوی اشعاری بود که او تا پیش از ۳۰ سالگی سروده بود و بیش از صد و پنجاه قصیده ، قطعه ، غزل و مثنوی را …….

// – در این جا یکی از اشعار پروین در مذمت اغنیای ستمگر را می خوانید :

برزگری پند به فرزند داد، کای پسر                این پیشه پس از من تو راست

مدت ما جمله به محنت گذشت                   نوبت خون خوردن و رنج شماست ….

//- یکی از معروف‌ترین اشعار وی که تا سال‌ها در کتاب فارسی سال پنجم دبستان قرار داشت قطعه «اشک یتیم» است در داستان این شعر، پیرزنی در حال تماشای گذر پادشاه استاین شعر، تحت تأثیر شعر انوری، که در سال ۱۹۲۱ سروده شده، قرار گرفته‌است که از این روی نمی‌تواند اشاره مستقیم به رضاشاه داشته باشد؛ زیرا شعر انوری (با نام: نغمه صبح) در ابتدای قدرت‌گیری رضاشاه سروده شده بود و به نظر نمی‌رسد مرتبط به دوران ترور در آن مقطع زمانی باشد. اما جدا از تأثیرپذیری «اشک یتیم» ..

هنگام خرید ایمیل خود را صحیح وارد کنید لینک دانلود علاوه بر اینکه بعد از خرید نمایش داده می شود به ایمیل نیز ارسال می شود.

5/5 ( 1 نظر )
اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0